دسته: سی تی اسکن

سی تی اسکن ( CT Scan ) و معرفی آن:

سی تی اسکن ( Computed Tomography scan )، یکی از مودالیته های تصویربرداری پزشکی میباشد که برای ایجاد تصاویر مقطعی یا برشی از بدن توسط رایانه با استفاده از دستگاه های چرخش اشعه ایکس می باشد.
دستگاه سی تی با ارسال چندین پرتوی اشعه ایکس در زوایای مختلف کار می کند ، به طوری که با تابش این اشعه ها به بدن بیمار تصویری به صورت سه بعدی توسط یک کامپیوتر تشکیل میشود.
تصاویر اطلاعات دقیق تری نسبت تصاویر عادی اشعه ایکس ارائه می دهند آنها می توانند بافت‌های نرم ، رگ‌های خونی و استخوان‌ها را در قسمت های مختلف بدن نشان دهند .
در واقع اسکن توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس را که از زوایای مختلف در اطراف بدن فرد گرفته شده است ، ترکیب نموده و با استفاده از کامپیوتر تصاویر مقطعی یا برشی از استخوان ها ، رگ های خونی و بافت های نرم مانند ریه و مغز در بدن را بسازد.

تکنولوژی دستگاه تصویربرداری سی تی در ادامه مسیر رادیولوژی باعث شد تا پزشکی و مسیر درمان به طور چشمگیری متحول شود. با استفاده از این روش، پزشکان به راحتی توانستند بیماری هایی که در گذشته اغلب در جراحی یا کالبد شکافی دیده می شدند را ببینند و در مسیر درمان و تشخیص راحتتر و سریعتر اقدام نمایند.
پیشرفتهای روزافزون دستگاههای سی تی اسکن، با عبور از نسلهای مختلف این دستگاه ها آنچنان بوده است که میتوانند تصاویری با برش های با فاصله کمتر از یک میلیمتر را از بدن انسان تهیه کنند.
به طور کلی انجام سی تی اسکن به دو صورت بدون تزریق و با تزریق ماده حاجب صورت میپذیرد، با توجه به تشخیص پزشک ممکن است یک ماده مخصوص که به ماده حاجب معروف است به بیمار داده شود تا بتوان اجزای مختلف بدن را با وضوح بیشتری در تصاویر اشعه X تشخیص داد.
ماده حاجب با توجه به ماهیتی که دارد اشعه ایکس را در خود مسدود می کند و باعث میشود تصویر آن روی تصاویر سی تی به صورت سفید دیده شود این موضوع باعث میشود تا عضوی که به آن ماده حاجب داده شده است مانند روده ها ، رگ های خونی یا سایر عضوهای مورد بررسی از بقیه اعضای دیگر کاملا قابل تشخیص شوند.
بسته به بخشی از بدن که مورد بررسی قرار می گیرد ، ممکن است لازم باشد بیمار مایعی حاوی ماده حاجب بنوشد . همچنین ممکن است لازم باشد که ماده حاجب از طریق تزریق به بازو یا مقعد از طریق راست روده تجویز شود . اگر پزشک شما قصد استفاده از ماده حاجب را دارد ، ممکن است قبل از سی تی اسکن از شما بخواهد چهار تا شش ساعت قبل از انجام اسکن ناشتا بگیرید .

چرا سی تی اسکن انجام می شود؟ کاربردهای سی تی اسکن:

در حال حاضر سالیانه بیش از 75 میلیون اسکن سی تی در آمریکا انجام می‌شود . بر اساس تخمین یکی از نشریه‌های معتبر آمریکایی ۲٪ سرطان ها(نوع بدخیم) ناشی از دوز بالای استفاده شده در سی تی اسکن است . تلفیق دو روش PET و CT که تحت عنوان PET/CT شناخته شده است ، روش جدیدی ست که در آن اطلاعات مربوط به آناتومی که از تصاویر سی تی قابل تشخیص است، با اطلاعات متابولیکی (با استفاده از تصاویر پت اسکن) که مربوط به عملکرد و اجزا می‌باشند، تلفیق شده و روشی مطلوب بخصوص در مطالعه تومورها می‌باشد . نکته حائز اهمیت، عدم ضرورت استفاده از دوز بالای CT در این روش است . این روش ۸۵٪ در مطالعه تومورها (تشخیص سلول‌های بدخیم از خوش خیم، مشاهده دقیق روند پیشروی سلول‌های سرطانی و بررسی پاسخ به درمان و رادیوتراپی)، ۱۰٪ در نورولوژی ،۵٪ در مطالعات قلب، استفاده می‌شود .
سی تی اسکن کاربردهای زیادی دارد ، به ویژه برای تشخیص بیماری ها و ارزیابی آسیب ها بسیار مناسب است . این روش تصویربرداری پزشکی می تواند به پزشک شما کمک کند تا:

عفونت ها ، اختلالات عضلانی و شکستگی استخوان را تشخیص دهد
محل توده ها و تومورها (از جمله سرطان) را تعیین کند
رگهای خونی و سایر ساختارهای داخلی را مطالعه کند
میزان آسیب های داخلی و خونریزی داخلی را ارزیابی کند
جراحی ها و نمونه برداری ها را راهنمایی کند
نظارت بر اثربخشی درمان ها برای برخی از شرایط پزشکی ، از جمله سرطان و بیماری های قلبی ندول های ریوی و توده کبد را انجام دهد .
تصویربرداری پزشکی با سی تی اسکن تقریبا غیرتهاجمی است و می تواند به سرعت انجام شود .

سی تی اسکن چگونه انجام می شود؟

مودالیته سی تی، یکی از مودالیته های تصویربرداری پزشکی میباشد که برای ایجاد تصاویر مقطعی یا برشی از بدن توسط رایانه با استفاده از دستگاه های چرخش اشعه ایکس می باشد.
سی تی اسکن با ارسال چندین پرتوی اشعه ایکس در زوایای مختلف کار می کند ، به طوری که با تابش این اشعه ها به بدن بیمار تصویری به صورت سه بعدی توسط یک کامپیوتر تشکیل میشود.
تصاویر اطلاعات دقیق تری نسبت تصاویر عادی اشعه ایکس ارائه می دهند آنها می توانند بافت‌های نرم ، رگ‌های خونی و استخوان‌ها را در قسمت های مختلف بدن نشان دهند .
در واقع اسکن توموگرافی کامپیوتری یا سی تی اسکن مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس را که از زوایای مختلف در اطراف بدن فرد گرفته شده است ، ترکیب نموده و با استفاده از کامپیوتر تصاویر مقطعی یا برشی از استخوان ها ، رگ های خونی و بافت های نرم مانند ریه و مغز در بدن را بسازد.

تکنولوژی سی تی اسکن در ادامه مسیر رادیولوژی باعث شد تا پزشکی و مسیر درمان به طور چشمگیری متحول شود. با استفاده از این روش، پزشکان به راحتی توانستند بیماری هایی که در گذشته اغلب در جراحی یا کالبد شکافی دیده می شدند را ببینند و در مسیر درمان و تشخیص راحتتر و سریعتر اقدام نمایند.

اطلاعات بیشتر در مورد این دستگاه سی تی اسکن را در اینجا مشاهده نمایید.

نوامبر 16
سریعترین نوبت سی تی اسکن در تهران+ 6مرکزبرتر

سریعترین نوبت سی تی اسکن در تهران، معرفی مراکز سی تی اسکن شبانه روزی تهران، مراکز سی تی اسکن خصوصی و دولتی تهران، بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در تهران و دریافت نوبت سی تی را در این مقاله از اسکن طب مورد بررسی قرار خواهیم داد. برای معرفی و گرفتن سریعترین نوبت […]

نوامبر 07
بهترین مراکز سی تی اسکن کرج(7مرکزبرتر) + دریافت نوبت

سی تی اسکن در کرج، معرفی بهترین مراکز سی تی اسکن در کرج، سریعترین نوبت سی تی اسکن کرج، مراکز دولتی و خصوصی سی تی اسکن کرج، بیمه های  تامین اجتماعی و خدمات درمانی سی تی کرج و قیمت و تعرفه سی تی اسکن در کرج را در این مقاله اسکن طب بررسی خواهیم کرد. […]

نوامبر 06
نوبت از بهترین مراکز سی تی اسکن ملارد،فردیس و شهریار-5مرکز

سی تی اسکن ملارد، فردیس و شهریار، دریافت سریعترین نوبت سی تی اسکن در این شهرها، بیمه های سی تی اسکن در مراکز سی تی اسکن ملارد، هزینه، قیمت و تعرفه سی تی اسکن در این شهرها و دریافت جواب سریع به صورت پیامک از این مراکز. معرفی شهرستان ملارد شهرستان ملارد یکی از شهرستان‌های […]

اکتبر 30
بهترین مراکز سی تی اسکن رشت(8مرکزبرتر)+دریافت نوبت

 سی تی اسکن رشت، بهترین مراکز سی تی در رشت، نوبت سریع سی تی در رشت، مراکز خصوصی و دولتی، مراکز سی تی اسکن رشت با بیمه‌های تامین اجتماعی و خدمات درمانی و هزینه سی تی اسکن در رشت را در این مقاله از اسکن طب بررسی می‌کنیم. همچنین در این مقاله از اسکن طب […]

اکتبر 14
بهترین مراکز سی تی اسکن شرق تهران (9مرکز) + نوبت

در این مقاله نحوه “دریافت نوبت از مراکز سی تی اسکن شرق تهران”، “مراکز سی تی اسکن شبانه روزی شرق تهران”، “مراکز خصوصی و دولتی شرق تهران”، “بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در شرق تهران”  را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله از اسکن طب به بررسی مراکز سی تی اسکن […]

سپتامبر 28
بهترین مرکز سی تی اسکن یزد (7مرکزبرتر)+دریافت نوبت

در این مقاله از اسکن طب نحوه “دریافت نوبت از مراکز سی تی اسکن  یزد مراکز سی تی اسکن شبانه روزی یزد”، “مراکز خصوصی و دولتی یزد”، “بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در یزد”  را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله از اسکن طب به بررسی مراکز سی تی اسکن یزد […]

سپتامبر 27
بهترین مراکز سی تی اسکن اهواز(7مرکز) +دریافت نوبت

در این مقاله از اسکن طب نحوه “دریافت نوبت از مراکز سی تی اسکن اهواز، مراکز شبانه روزی اهواز “، “مراکز خصوصی و دولتی اهواز “، “بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در اهواز”  را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله از اسکن طب به بررسی مراکز سی تی اسکن  اهواز میپردازیم. […]

سپتامبر 24
بهترین مراکز سی تی اسکن اصفهان (7مرکزبرتر)+نوبت

در این مقاله از اسکن طب نحوه “دریافت نوبت از مراکز سی تی اسکن اصفهان مراکز سی تی اسکن شبانه روزی اصفهان”، “مراکز خصوصی و دولتی اصفهان”، “بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در اصفهان” را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله از اسکن طب به بررسی مراکز سی تی اسکن اصفهان […]

سپتامبر 14
بهترین مراکز سی تی اسکن جنوب تهران(7 مرکز)+نوبت

در این مقاله نحوه “دریافت نوبت از مراکز سی تی اسکن جنوب تهران”، “مراکز سی تی اسکن شبانه روزی جنوب تهران”، “مراکز خصوصی و دولتی جنوب تهران”، “بیمه ها و قیمت سی تی اسکن در جنوب تهران” را نیز بررسی خواهیم کرد. همچنین در این مقاله از اسکن طب به بررسی مراکز سی تی اسکن […]

سپتامبر 09
هزینه سی تی اسکن در سال 1402(قیمت با بیمه و آزاد)

در این مقاله از اسکن طب به بررسی هزینه سی تی اسکن با تعرفه دولتی، خصوصی، سهم بیمار بیمه شده و سهم سازمان بیمه کننده بیمه های سلامت و تامین اجتماعی میپردازیم. قیمت و هزینه سی تی اسکن در ایران قبل از بررسی هزینه سی تی اسکن در سال 1402 در این مقاله از اسکن […]