سونوگرافی تیرویید چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم می توانیم بگوییم سونوگرافی تیرویید از امواج صوتی برای تولید تصاویری دو بعدی از غده تیروئید در گردن استفاده می کند. سونوگرافی از پرتوهای یونیزه استفاده نمی‌کند و معمولاً برای ارزیابی توده‌ها یا ندول‌هایی که در طول معاینه فیزیکی معمولی یا سایر اسکن های تصویربرداری یافت می‌شوند، استفاده می‌شود.

سونوگرافی تیروئید چگونه است؟

سونوگرافی تیروئید
برای پاسخ به این سوال که “سونوگرافی تیروئید چگونه است؟” ابتدا باید درمورد خود تصویربرداری سونوگرافی اطلاعاتی کسب نمایید. تصویربرداری سونوگرافی یک اسکن پزشکی غیر تهاجمی است که به پزشکان در تشخیص و درمان شرایط پزشکی بیماران کمک می کند. این اسکن ایمن و بدون درد است. با استفاده از امواج صوتی تصاویری از داخل بدن تولید می کند. به تصویربرداری سونوگرافی، اولتراسوند نیز گفته می شود. در این روش تصویربرداری پزشک متخصص، از یک پروب کوچک به نام مبدل و ژل استفاده می کند که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد.

امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود. پروب صداهایی را که باز می گردند جمع آوری می کند. یک کامپیوتر از آن امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. در معاینات سونوگرافی از اشعه (اشعه ایکس) استفاده نمی شود. از آنجایی که اولتراسوند تصاویر را در زمان واقعی می گیرد، می تواند ساختار و حرکت اندام های داخلی بدن را نشان دهد. این تصاویر همچنین می توانند جریان خون را در رگ های خونی نشان دهند.

سونوگرافی تیروئید تصاویری از غده تیروئید و ساختارهای مجاور آن در گردن ایجاد می کند. غده تیروئید در جلوی گردن درست بالای استخوان های یقه قرار دارد و به شکل پروانه است و یک لوب در دو طرف گردن با نوار باریکی از بافت به نام ایستموس تیروئید متصل است. این غده ، یکی از نه غدد درون ریز است که در سرتاسر بدن قرار دارند و هورمون ها را به جریان خون می فرستند.

غده تیروئید هورمون تیروئید را می سازد که به تنظیم عملکردهای مختلف بدن از جمله سرعت ضربان قلب کمک می کند. ایجاد نواحی لکه دار یا گره هایی در تیروئید که ممکن است روی سطح پوست احساس شوند یا نشوند بسیار رایج است. حدود پنج تا 10 درصد از بزرگسالان توده هایی در تیروئید خود دارند که پزشک می تواند در معاینه آنها را شناسایی کند. به این توده ها، ندول های قابل لمس می گویند.

سونوگرافی بسیار حساس است و گره های زیادی را نشان می دهد که نمی توان آنها را احساس کرد. در برخی از گروه های سنی، ندول ها در سونوگرافی در 70 درصد از بزرگسالان دیده می شوند. اکثریت قریب به اتفاق این قسمت ها، نواحی خوش خیم بافت تیروئید هستند که هیچ خطری برای سلامتی ندارند. اقلیت آنها تومورهای واقعی تیروئید هستند و ممکن است نیاز به تشخیص یا درمان بیشتری داشته باشند.

دلیل استفاده از سونوگرافی تیروئید چیست؟

معمولاً از سونوگرافی تیروئید برای بررسی موارد زیر استفاده می شود:

• برای تعیین اینکه آیا یک توده در گردن از تیروئید یا یک ساختار مجاور ناشی می شود

• برای تجزیه و تحلیل ظاهر ندول های تیروئید و تعیین اینکه آیا آنها ندول خوش خیم رایج تر هستند یا اینکه ندول دارای ویژگی هایی است که نیاز به بیوپسی دارد. در صورت نیاز به بیوپسی، آسپیراسیون با سوزن ظریف با هدایت اولتراسوند می تواند به بهبود دقت بیوپسی کمک کند.

• برای جستجوی گره های اضافی در بیمارانی که یک یا چند ندول در معاینه فیزیکی احساس می شود

• برای دیدن اینکه آیا ندول تیروئید به طور قابل توجهی در طول زمان رشد کرده است یا خیر

سونوگرافی تیروئید

از آنجایی که سونوگرافی تصاویر بی‌درنگ یا real-time ارائه می‌کند، پزشکان ممکن است از آن برای راهنمایی روش‌ها، از جمله بیوپسی سوزنی استفاده کنند. بیوپسی ها از سوزن برای استخراج نمونه های بافت برای آزمایش آزمایشگاهی استفاده می کنند. پزشکان همچنین از سونوگرافی برای هدایت قرار دادن کاتتر یا سایر وسایل تخلیه استفاده می کنند. این به اطمینان از قرارگیری ایمن و دقیق کمک می کند.

اما بعد اسکن سونو تیروئید شاید برایتان سوال باشد که سونوگرافی تیروئید نرمال چگونه است؟ یک سونوگرافی تیروئید سالم و طبیعی نشان می دهد که تیروئید اندازه، شکل و موقعیت طبیعی و نرمال دارد.

نتایج غیرنرمال سونوگرافی تیرویید چیست؟

سونوگرافی تیروئید
نتایج غیر نرمال سونوگرافی تیروئید ممکن است به دلیل:

• کیست ها (ندول های پر از مایع)

• بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)

• ندول های تیروئید

• تیروئیدیت یا التهاب تیروئید (در صورت انجام بیوپسی)

• سرطان تیروئید (اگر بیوپسی انجام شود)

پزشک شما می تواند از تفسیر این نتایج و سایر نتایج  آزمایشات برای روش درمان شما استفاده کند. سونوگرافی تیروئید همچنین قادر است تا پیش بینی کند که آیا ندول تیروئید خوش خیم است یا سرطانی است. بسیاری از گزارش‌های سونوگرافی تیروئید اکنون به هر گره نمره‌ای می‌دهند و ویژگی‌های گرهی را که باعث ایجاد امتیاز شده است، مورد بحث قرار می‌دهند.

اما تصویربرداری سونوگرافی برای تیروئید، تنها روش تصویربرداری بشمار نمی آید. یکی دیگر از روش های تصویربرداری، روش اسکن تیروئید به روش پزشکی هسته ای است. در روش اسکن تیروئید پزشکی هسته ای یک داروی هسته ای مانند تکنسیوم یا ید به بیمار تزریق می شود و سپس بیمار در مقابل دتکتورهای گاما کمرا قرار می گیرد و تصویربرداری انجام می شود. اسکن تیروئید به روش پزشکی هسته ای دارای مزیت های زیادی است زیرا قادر است تا متابولیسم درون تیروئید و عملکرد آن را نیز نشان دهد اما بر عکس سونوگرافی تیروئید، یک روش همراه با پرتوگیری یا اشعه مضر است.

سونوگرافی تیروئید

نحوه آمادگی برای انجام سونوگرافی تیرویید چگونه است؟

قبل از انجام سونوگرافی تیروئید، می توانید به طور معمول غذا بخورید. هیچ آمادگی خاصی برای سوونوگرافی تیرویید لازم نیست. در طول سونوگرافی، تصاویر تیروئید شما بر روی یک صفحه مانیتور ظاهر می شود و چندین تصویر، اندازه گیری ثبت می شود.

سوالات متداول در ورد سونوگرافی تیرویید

پزشکان در سونوگرافی تیروئید به دنبال چه هستند؟

سونوگرافی تیروئید یک تصویر موج صوتی از غده تیروئید است که توسط یک ابزار دستی گرفته شده و به یک تصویر 2 بعدی روی مانیتور تبدیل می شود. این اسکن در تشخیص تومورها، کیست ها یا گواتر تیروئید استفاده می شود و یک روش بدون درد و بدون خطر است.

چکاپ تیرویید

 

سونوگرافی تیرویید چقدر طول می کشد؟

سونوگرافی تیروئید تقریباً 30 دقیقه طول می کشد.

چه زمانی پزشک سونوگرافی تیروئید را تجویز می کند؟

اگر آزمایش عملکرد تیروئید غیرطبیعی باشد یا اگر پزشک در حین معاینه گردن احساس کند غده تیرویید شما بیش از اندازه بزرگ است، ممکن است سونوگرافی تیروئید تجویز کند. پزشک همچنین برای تشخیص  غده تیروئید کم کار یا پرکار ممکن است سونوگرافی تیرویید تجویز کند. همچنین گاهی اوقات ممکن است یک سونوگرافی تیروئید به عنوان بخشی از یک معاینه و چکاپ  کلی باشد.

سخن پایانی

سونوگرافی تیروئید
در نهایت می توان گفت که سونوگرافی تیروئید یک روش تصویربرداری پزشکی کم خطر یا بی خطر است که بوسیله آن می توان به بسیاری از بیماری های تیروئید پی برد. اما یکی از چالش های بیماران معمولا گرفتن نوبت سونوگرافی تیروئید است.

بسیاری از کاربران دوست دارند تا جواب این سوال را بدانند که سونوگرافی اطراف من کجاست؟ ما در اسکن طب برآنیم تا به این دغدغه ها و سوالات پاسخ دهیم. رسالت ما از یک طرف بالابردن سطح آگاهی عمومی در حوزه تصویربرداری پزشکی است و از طرف دیگر، هدایت بیماران جهت دریافت نوبت تصویربرداری پزشکی از نزدیکترین محل و به آسان ترین شکل ممکن است. پس به اسکن طب اعتماد کنید و بدون دغدغه از ما مشکلاتتان و راه حلشان را درخواست کنید.

نمونه تصاویر سونوگرافی تیرویید:

سونوگرافی تیروئید سونوگرافی تیروئید سونوگرافی تیروئید تیروئید 1

Comments

  • No comments yet.
  • Add a comment