ام آر آی پستان یا Breast MRI چیست؟

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) یک اسکن غیر تهاجمی است که برای تشخیص بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سینه ، ام آر آی پستان (یا همان MRI Breast Scan ) از میدان مغناطیسی قوی ، امواج رادیویی و رایانه برای تهیه تصاویر دقیق از ساختارهای داخل سینه استفاده می کند. اسکن MRI پستان در درجه اول به عنوان یک ابزار تکمیلی برای غربالگری پستان در مقایسه با ماموگرافی یا سونوگرافی استفاده می شود. ممکن است برای غربالگری زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه ، ارزیابی میزان سرطان پس از تشخیص یا ارزیابی بیشتر ناهنجاری های مشاهده شده در ماموگرافی استفاده شود. در ام آر آی پستان ، از اشعه یونیزان استفاده نمی شود که موجب می شود این روش بهترین و کم خطرترین روش جهت تعیین پارگی پروتزهای سینه سیلیکونی باشد. MRI سینه اطلاعات ارزشمندی در مورد بسیاری از بیماری های پستان ارائه می دهد که با روش های دیگر تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی قابل دستیابی نیست. برای ادامه بحث نیاز است با دو مفهوم بسیار کاربردی در زمینه جراحی سرطان سینه آشنا شوید. لومپکتومی ( lumpectomy ): لومپکتومی عبارتست از برداشتن تومور کوچک (توده ای) با جراحی. لومپکتومی به طور کلی به برداشتن یک توده از سینه به عنوان جایگزینی برای ماستکتومی اشاره دارد. ماستکتومی (Mastectomy) : ماستکتومی نوعی جراحی برای درمان یا پیشگیری از سرطان سینه با برداشتن کل بافت های سینه است. یعنی در ماستکتومی تمام حجم بافت سینه اعم از سرطانی و سالم تخلیه می شود.

برخی از کاربردهای رایج MRI پستان چیست؟

ام آر آی پستان جایگزین ماموگرافی یا تصویربرداری سونوگرافی نیست بلکه یک ابزار تکمیلی است که کاربردهای مهم زیادی دارد ، از جمله:

• غربالگری در زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه

برای زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه ، معمولاً به دلیل سابقه خانوادگی نزدیک، MRI ممکن است ابزار مناسبی برای غربالگری سرطان سینه باشد. سابقه خانوادگی نزدیک معمولاً مادر یا خواهری است که قبل از ۵۰ سالگی به سرطان سینه مبتلا شده است. همچنین می تواند عمه یا عموزاده ، از جمله کسانی که از طرف پدر شما هستند ، باشد.
بستگان مبتلا به سرطان تخمدان نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند. رادیولوژیست یا پزشک شما می تواند سابقه خانوادگی شما را بررسی کرده و تعیین کند که آیا غربالگری MRI برای شما مناسب است یا خیر. بسته به سابقه خانوادگی شما ، مشاوره ژنتیک نیز ممکن است توصیه شود.

• تعیین میزان پیشرفت سرطان سینه پس از تشخیص

پس از تشخیص سرطان سینه ، ممکن است MRI پستان برای تعیین موارد زیر انجام شود:
سرطان چقدر پیشرفت کرده است و آیا عضله زیرین را درگیر می کند یا خیر.
در صورت وجود سرطانهای دیگر در یک سینه و وجود سرطان غیرقابل پیش بینی در سینه مقابل.
در صورت وجود غدد لنفاوی غیر عادی بزرگ در زیر بغل ، که می تواند نشانه گسترش سرطان در آن ناحیه باشد.

• ارزیابی تکمیلی ناهنجاری های مشاهده شده در ماموگرافی

گاهی اوقات ناهنجاری مشاهده شده در ماموگرافی را نمی توان تنها با انجام اسکن ماموگرافی اضافی و یا سونوگرافی به اندازه کافی ارزیابی کرد. در این موارد نادر ، از MRI می توان به طور قطعی برای تعیین اینکه آیا این ناهنجاری نیاز به بیوپسی (نمونه برداری) دارد یا می توان با خیال راحت از آن ها صرفنظر کرد ، استفاده کرد.

• ارزیابی مکانهای لومپکتومی در سالهای پس از درمان سرطان پستان

 • سرطان زخم و مکرر در ماموگرافی و سونوگرافی یکسان به نظر می رسد. اگر تغییر در زخم به جا مانده از جراحی لومپکتومی با ماموگرافی یا معاینه فیزیکی تشخیص داده شود ، MRI می تواند تعیین کند که آیا این تغییر در بلوغ طبیعی زخم یا مشکل عود مجدد سرطان است.
 • به دنبال درمان شیمی درمانی در بیمارانی که شیمی درمانی جدید دریافت می کنند
 • در برخی موارد ، سرطان پستان قبل از برطرف شدن با جراحی یا شیمی درمانی درمان می شود. به این روش شیمی درمانی neoadjuvant گفته می شود. در این موارد ، MRI اغلب برای نظارت بر عملکرد شیمی درمانی و ارزیابی مجدد میزان تومور قبل از عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ارزیابی ایمپلنت سینه
 • MRI بهترین آزمایش برای تعیین پارگی پروتزهای سیلیکونی است.

نحوه آمادگی برای اسکن MRI پستان

برای انجام اسکن ام آر آی پستان معمولا اکثر افراد مشکل خاصی ندارند. اما برخی نکات هست که ممکن است در اسکن شما اختلال ایجاد کند و یا برای سلامتی شما مضر باشد که ما در اینجا به آن ها اشاره می کنیم. در حین اسکن، شاید لازم باشد لباس بیمارستانی بپوشید. یا ممکن است به شما اجازه داده شود که لباس خود را گشاد و بدون بند فلزی بپوشید.
دستورالعمل های مربوط به خوردن و آشامیدن قبل از MRI و در طی معاینات پزشکی مختلف، متفاوت است. مگر اینکه به شما دستور دیگری داده شود ، طبق معمول غذا و دارو مصرف کنید.
در برخی از معاینات MRI از تزریق ماده حاجب استفاده می شود. ممکن است از شما سوال شود که آیا به آسم یا حساسیت به مواد مختلف، داروها و یا غذا مبتلا هستید. در ام آر آی ها معمولاً از ماده حاجب به نام گادولینیوم استفاده می شود.
گادولینیوم را می توان در بیماران مبتلا به حساسیت کنتراست ید استفاده کرد. حساسیت بیمار به کنتراست گادولینیوم بسیار کمتر از کنتراست ید است. با این حال ، حتی اگر بیمار حساسیت شناخته شده ای نسبت به گادولینیوم داشته باشد ، ممکن است پس از پیش داروی مناسب از آن استفاده شود.
در صورت داشتن مشکلات جدی سلامتی و یا داشتن عمل جراحی در نزدیکی زمان اسکن MRI، به متخصص رادیولوژی اطلاع دهید. برخی از بیماری ها ، مانند بیماری شدید کلیه ، ممکن است مستلزم استفاده از انواع خاصی از کنتراست گادولینیوم باشد که برای بیماران مبتلا به بیماری کلیوی بی خطر تلقی می شود. ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید تا مشخص شود کلیه های شما به طور طبیعی کار می کنند یا خیر.
اگر احتمال بارداری وجود دارد ، زنان همیشه باید به پزشک و تکنسین خود اطلاع دهند. MRI از دهه ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گیرد و هیچ گزارشی از اثرات سوء آن بر زنان باردار یا نوزادان متولد نشده آنها وجود ندارد. با این حال ، نوزاد در یک میدان مغناطیسی قوی خواهد بود. بنابراین ، خانم های باردار نباید در سه ماهه اول MRI انجام دهند مگر اینکه مزایای این معاینه به وضوح بیشتر از خطرات احتمالی باشد. زنان باردار نباید کنتراست گادولینیوم را مگر در موارد ضروری دریافت کنند.

عدم به همراه آوردن جواهرات و لوازم جانبی در زمان اسکن ام آر آی

همه جواهرات و سایر لوازم جانبی را در خانه بگذارید یا قبل از اسکن MRI آنها را به همراه خود تحویل دهید. اقلام فلزی و الکترونیکی می توانند با میدان مغناطیسی واحد MRI تداخل داشته باشند و اجازه ورود به اتاق اسکن را ندارند. این وسایل فلزی و الکترونیکی ممکن است باعث سوختگی یا پرتابه شدن در اتاق دستگاه MRI شوند. این موارد عبارتند از:
 • جواهرات ، ساعت ، کارت اعتباری و سمعک که همه آنها آسیب می بینند
 • سنجاق ، گیره مو ، زیپ های فلزی و اقلام فلزی مشابه ، که می تواند تصاویر MRI را مخدوش کند
 • دندان مصنوعی
 • قلم ، چاقوی جیبی و عینک
 • زیورآلات درون پوست
 • تلفن های همراه ، ساعت های الکترونیکی و دستگاه های ردیابی.
 • در بیشتر موارد ، معاینه MRI برای بیماران دارای ایمپلنت فلزی ، به جز چند نوع خاص ، بدون مشکل است.
افرادی که ایمپلنت های زیر را دارند ممکن است اسکن نشوند و نباید بدون بررسی اولیه از نظر ایمنی وارد منطقه اسکن MRI شوند:
برخی از کاشت حلزون (گوش)
برخی از انواع کلیپ ها که برای آنوریسم مغز استفاده می شود
برخی از انواع سیم پیچ های فلزی که در رگ های خونی قرار گرفته اند
برخی از دفیبریلاتورهای قلبی قدیمی و ضربان سازها
اگر دستگاه های پزشکی یا الکترونیکی در بدن خود دارید به تکنسین اطلاع دهید. این دستگاه ها ممکن است در اسکن تداخل ایجاد کرده یا خطری ایجاد کنند. بسیاری از دستگاه های کاشته شده دارای جزوه ای هستند که خطرات MRI را برای آن دستگاه خاص توضیح می دهد. اگر جزوه دارید ، قبل از اسکن آن را مطالعه کنید. MRI نمی تواند بدون تأیید و مستندسازی نوع ایمپلنت و سازگاری با MRI انجام شود. همچنین در صورت داشتن سوال از رادیولوژیست یا تکنسین ، باید قبل از اسکن حتما پرسیده شود.
ام آر آی پستان
Breast MRI Scan یا اسکن پستان به وسیله ام آر آی

نحوه انجام اسکن MRI پستان چگونه است؟

ابتدا شما روی تخت متحرک دستگاه قرار خواهید گرفت. ممکن است از تسمه ها و تقویت کننده ها برای کمک به ثابت ماندن و حفظ موقعیت بافت سینه شما استفاده شود.
برای انجام اسکن ام آر آی پستان ، شما روی صورت روی پلت فرم مخصوص طراحی شده برای این اسکن دراز خواهید کشید. این پلت فرم یا همان کویل پستان، دارای دهانه هایی است که می تواند سینه های شما را در خود جای دهد و بدون فشرده سازی به آنها اجازه تصویربرداری دهد.
وسایل الکترونیکی مورد نیاز برای ثبت تصویر MRI در واقع در کویل سینه تعبیه شده است. مهم است که در طول اسکن بسیار ساکت و آرام بمانید. این امر به بهترین وجه با اطمینان از اینکه شما راحت هستید و می توانید استراحت کنید انجام می شود نه اینکه سعی کنید عضلات خود را سفت نگه دارید.
مطمئن شوید که اگر چیزی ناراحت کننده است به تکنسین اطلاع دهید ، زیرا ناراحتی شما در حین اسکن این احتمال را ایجاد می کند که شما در طول اسکن نیاز به حرکت اداشته باشید و اسکن شما خراب شود.
اگر ام آر آی پستان تنها به منظور تعیین پارگی ایمپلنت سینه انجام می شود ، مواد کنتراست به شما داده نمی شود. اگر معاینه به دلایل دیگر انجام می شود ، باید ماده حاجب را به صورت داخل وریدی تزریق کنید. MRI پستان بدون ماده حاجب برای تشخیص سرطان سینه کافی نیست.
در صورت استفاده از ماده حاجب ، پزشک ، پرستار یا تکنسین یک سرنگ داخل وریدی (خط IV) را در وریدی در دست یا بازوی شما قرار می دهد که برای تزریق ماده حاجب استفاده می شود.
شما در گنتری MRI قرار می گیرید. تکنسین اسکن را هنگام کار با رایانه خارج از اتاق انجام می دهد.
اگر از ماده حاجب در طول اسکن MRI سینه استفاده شود ، پس از یک سری اسکن اولیه به خط وریدی (IV) تزریق می شود. تصاویر بیشتری در حین تزریق یا بعد از آن گرفته می شود.
هنگامی که اسکن تکیمل می شود ، ممکن است از شما خواسته شود که منتظر بمانید تا رادیولوژیست تصاویر را در صورت نیاز بیشتر بررسی کند.
بعد از پایان اسکن خط IV شما حذف می شود.
جلسه تصویربرداری بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد و کل معاینه معمولاً در عرض یک ساعت و نیم به پایان می رسد.
طیف سنجی MR ، که اطلاعات بیشتری در مورد مواد شیمیایی موجود در سلول های بدن ارائه می دهد ، همچنین ممکن است در طول آزمایش MRI انجام شود. این اسکن ممکن است حدود ۱۵ دقیقه به کل زمان اسکن سینه اضافه کند.

در طول و بعد از اسکن ام آر آی پستان چه چیزی را تجربه خواهید کرد؟

اکثر اسکن های MRI بدون درد است. با این حال ، برخی از بیماران احساس آرامش نمی کنند. برخی دیگر ممکن است در دستگاه MRI احساس بسته بودن ( کلاستروفوبیک ) کنند. دستگاه می تواند پر سر و صدا باشد. داروی آرام بخش ممکن است برای بیماران مضطرب تجویز شود ، اما کمتر از یک نفر از هر ۲۰ نفر به آن نیاز دارند.
طبیعی است که ناحیه ای از بدن شما کمی گرم شود ، اما اگر شما را اذیت می کند ، به رادیولوژیست یا تکنسین اطلاع دهید. مهم است که هنگام ضبط تصاویر کاملاً بی حرکت بمانید ، که معمولاً فقط چند ثانیه تا چند دقیقه است.
در برخی از انواع اسکن ها ، ممکن است از شما خواسته شود نفس خود را حبس کنید. هنگامی که تصاویر در حال ضبط هستند می دانید زیرا هنگامی که سیم پیچ هایی که پالس های فرکانس رادیویی را فعال می کنند فعال می شوند ، صدای ضربه زدن بلندی را می شنوید. شما می توانید بین سکانس های تصویربرداری استراحت کنید ، اما از شما خواسته می شود تا جای ممکن موقعیت خود را حفظ کنید.
شما معمولاً در حین انجام MRI در اتاق اسکن تنها خواهید بود. با این حال ، تکنسین قادر خواهد بود با استفاده از یک مخابره داخلی دو طرفه ، همیشه شما را ببیند ، بشنود و با شما صحبت کند. بسیاری از مراکز MRI به دوست یا والدین اجازه می دهند تا زمانی که در محیط مغناطیسی از نظر ایمنی بررسی می شوند ، در اتاق بمانند.
ممکن است به شما پیشنهاد شود یا خودتان درخواست استفاده از گوش گیرها بدهید تا سر و صدای دستگاه MRI شما را کمتر اذیت کند. در طول اسکن به کودکان گوشگیر یا هدفون با اندازه مناسب داده می شود.
دستگاههای MRI دارای سیستم تهویه مطبوع و نور کافی هستند. برخی از دستگاهها دارای موسیقی هستند که به شما در گذراندن زمان کمک می کند.
وقتی ماده حاجب تزریق می شود ، احساس خنکی و احساس گرگرفتگی برای یک یا دو دقیقه طبیعی است. سوزن داخل وریدی ممکن است هنگام قرار دادن آن باعث ناراحتی شما شود و پس از برداشتن آن ، ممکن است کمی جای آن کبود شود. همچنین احتمال بسیار کمی برای تحریک پوست شما در محل قرار دادن لوله IV وجود دارد.
در صورت عدم آرامش ، دوره بهبودی لازم نیست. ممکن است بلافاصله پس از اسکن فعالیت های معمول و رژیم عادی خود را از سر بگیرید. برخی از بیماران عوارض جانبی مواد کنتراست را تجربه می کنند ، از جمله تهوع و درد موضعی. به ندرت پیش می آید که بیماران به ماده حاجب حساسیت نشان دهند و کهیر ، خارش چشم یا سایر واکنش ها را تجربه کنند. اگر علائم آلرژیک شدیدی را مشاهده کردید (آلرژی شدید تقریبا با احتمال کمتر از یک درصد رخ می دهد)، به رادیولوژیست یا پزشک اطلاع دهید.

چه کسی نتایج را اسکن را بررسی می کند و چگونه آنها را بدست شما می رسد؟

یک رادیولوژیست ، یک پزشک آموزش دیده برای نظارت و تفسیر اسکن های رادیولوژی ، تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند. رادیولوژیست یک گزارش امضا شده را به پزشک شما ارجاع می دهد. دقت کنید که افرادی که اسکن را در داخل اتاق MRI انجام می دهند پزشک نیستند و توانایی و یا صلاحیت دادن نظر در مورد اسکن را ندارند. پس به هیچ وجه از این افراد درخواست پاسخگویی برای نتیجه اسکن خود را نداشته باشید. بسیار مشاهده می شود که بیماران از تکنسین ها درخواست گفتن نتیجه اسکن خود را دارند.
این امر اصلا قابل قبول نیست. زیرا ممکن است که تکنسین بدون دانش کافی مطالبی را به شما بگوید که کاملا بر روند درمان شما نتیجه نامطلوبی بگذارد. البته تکنسین ها معمولا از دادن اطلاعات به بیماران خودداری می نمایند.
اسکن های بعدی ممکن است لازم باشد. اگر چنین است ، پزشک علت آن را توضیح می دهد. گاهی اوقات معاینه بعدی انجام می شود زیرا یک ناهنجاری بالقوه نیاز به ارزیابی بیشتر با نماهای اضافی یا تکنیک تصویربرداری ویژه دارد. همچنین ممکن است یک آزمایش پیگیری انجام شود تا مشخص شود آیا در طول زمان تغییری در ناهنجاری ایجاد شده است یا خیر. معاینات پیگیری گاهی اوقات بهترین راه برای تشخیص این است که آیا درمان موثر است یا آیا یک ناهنجاری پایدار است یا تغییر کرده است.

مزایا و معایب اسکن MRI سینه چیست؟

مزایا:

 • MRI یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است که شامل قرار گرفتن در معرض اشعه نمی شود.
 • ام آر آی پستان در تشخیص و مرحله بندی سرطان سینه بسیار ارزشمند است ، به ویژه هنگامی که سایر مطالعات تصویربرداری (ماموگرافی ، سونوگرافی و غیره) اطلاعات کافی را ارائه نمی دهند.
 • MRI بعنوان یک تصویربرداری مکمل ماموگرافی در ارزیابی زنان در معرض خطر بالای سرطان سینه مفید است.
 • MRI می تواند بافت متراکم سینه شایع در خانم های جوان را با موفقیت به تصویر بکشد و ایمپلنت سینه را با به خوبی نشان دهد. تصویربرداری از هر دوی اینها با استفاده از ماموگرافی های مرسوم دشوار است.
 • اگر ضایعه مشکوک فقط با MRI مشاهده شود ، MRI می تواند راهنمای بیوپسی را ارائه دهد.
 • مواد کنتراست گادولینیوم MRI نسبت به مواد حاجب مبتنی بر ید که برای عکسبرداری با اشعه ایکس و سی تی اسکن استفاده می شود ، کمتر باعث واکنش آلرژیک می شود.

معایب و خطرات:

 • در صورت رعایت نکات ایمنی مناسب ، معاینه MRI برای بیمار معمولی هیچ خطری ندارد.
 • در صورت استفاده از آرامبخش ، خطر استفاده بیش از حد وجود دارد. با این حال ، علائم حیاتی شما برای به حداقل رساندن این خطر کنترل می شود.
 • میدان مغناطیسی قوی مضر نیست. با این حال ، ممکن است باعث اختلال در عملکرد تجهیزات پزشکی کاشته شده یا ایجاد اعوجاج در تصاویر شود.
 • فیبروز سیستمیک نفروژنیک یک عارضه شناخته شده ، اما نادر است که مربوط به تزریق کنتراست گادولینیوم است. معمولاً در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی جدی ایجاد می شود. پزشک قبل از در نظر گرفتن تزریق حاجب ، عملکرد کلیه شما را با دقت ارزیابی می کند.
 • در صورت استفاده از مواد حاجب ، احتمال بروز واکنش آلرژیک بسیار اندک است. چنین واکنش هایی معمولاً خفیف هستند و با دارو کنترل می شوند.
 • تولیدکنندگان کنتراست IV نشان می دهند که مادران نباید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از دادن ماده حاجب به نوزاد خود شیر دهند. با این حال ، جدیدترین کتابچه راهنمای کالج رادیولوژی آمریکا (ACR) در کنتراست مدیا گزارش می دهد که مطالعات نشان می دهد میزان کنتراست جذب شده توسط نوزاد در دوران شیردهی بسیار کم است.

محدودیت های MRI از پستان چیست؟

تصاویر با کیفیت بالا بستگی به توانایی شما در ثابت ماندن کامل و پیروی از دستورات حبس نفس در حین ضبط تصاویر دارد. اگر مضطرب هستید ، گیج شده اید یا درد شدیدی دارید ، ممکن است در حین تصویربرداری برایتان آرامشکل ایجاد کند.
خانم های بسیار چاق (معمولای بالای ۱۱۰ کیلوگرم) ممکن است در انواع خاصی از دستگاه های MRI قرار نگیرد. محدودیت های وزنی در بسیاری از دستگاه های MRI وجود دارد.
ایمپلنت ها و دیگر اجسام فلزی می توانند به دست آوردن تصاویر واضح را دشوار کنند. حرکت بیمار می تواند همین تأثیر را داشته باشد.
ضربان قلب نامنظم ممکن است بر کیفیت تصاویر تأثیر بگذارد. این امر به این دلیل است که برخی از تکنیک ها تصویربرداری را بر اساس فعالیت الکتریکی قلب زمان بندی می کنند.
اگرچه هیچ دلیلی وجود ندارد که معتقد باشیم MRI به جنین آسیب می رساند ، اما زنان باردار نباید در سه ماهه اول بارداری خود آزمایش MRI انجام دهند مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد.
MRI ممکن است همیشه بین بافت سرطانی و مایع ، معروف به ادما ( Edema ) تمایز قائل نشود.
MRI معمولاً هزینه بیشتری دارد و ممکن است زمان بیشتری نسبت به سایر روش های تصویربرداری انجام دهد. اگر نگران هزینه MRI هستید با ارائه دهنده بیمه خود صحبت کنید.
گاهی یک تکه بافت خوش خیم (غیر سرطانی) در سینه می تواند مواد حاجب را گرفته و به عنوان یک نقطه روشن بر روی تصویر ظاهر شود. اغلب ، رادیولوژیست می تواند با ظاهر بافت تشخیص دهد که سرطان است یا نه. در صورت عدم امکان ، ممکن است آزمایش های دیگری مانند سونوگرافی آن نقطه خاص یا بیوپسی مورد نیاز باشد. اگر آزمایش یا بیوپسی اضافی هیچ سرطانی را نشان ندهد ، به آن نتیجه مثبت کاذب گفته می شود.

⦁ دریافت نوبت اسکن:

وبسایت تخصصی اسکن طب برای راحتی بیماران جهت اخذ نوبت اسکنهای پزشکی و تصویربرداری پزشکی پنلی راه اندازی نموده است تا بیماران به راحتی تاریخ اسکن و مرکز تصویربرداری پزشکی خود را انتخاب نماید. که از طریق لینک زیر میتوانید نوبت اسکن  ، نوع اسکن ، شهر مورد نظر جهت اسکن و تاریخ و ساعت اسکن خود را انتخاب نمایید.

Comments

 • No comments yet.
 • Add a comment